Reforma planowania przestrzennego, bony mieszkaniowe, a także budowa domu do 70m2 na zgłoszenie. Są to tylko niektóre założenia Polskiego Ładu. To co jest pewne to fakt, iż wszystkie wymienione programy znacząco wpłyną na rynek nieruchomości w Polsce
Projekt Polski Ład, który wcześniej funkcjonował pod nazwą Nowy Ład, zakłada wsparcie dla wielu osób, aby pozyskać własne mieszkanie. Pomoc będzie skierowana głównie w stronę osób z większą ilością dzieci, a także młodych rodzin. Najważniejszymi pytaniami, jakie zadają sobie eksperci są jednak: co stanie się z cenami po uruchomieniu nowego programu? Jak rynek nieruchomości w Polsce wpłynie na naszą gospodarkę?
Mieszkanie bez wkładu własnego, czyli ukłon w stronę młodych ludzi
Mieszkanie bez wkładu własnego to program wchodzący w skład Polskiego Ładu, którego celem jest wspomożenie młodych osób aby uzyskały one własny kąt do życia. Przewiduje on jednak dwa warianty. Pierwszy z nich zakłada udzielenie przez państwo gwarancji wkładu własnego na kwotę, która nie przekracza 150 tys. zł. Drugi natomiast, dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla wszystkich rodzin wielodzietnych oraz osób korzystających z mieszkań społecznych. Według szacunków, z programu skorzysta nawet 80 tys. rodzin rocznie.
W planie pojawiają się jednak pewne ograniczenia. Pierwszym z nich jest fakt, iż z programu będą mogły skorzystać wyłącznie osoby, które posiadają między 20 a 40 lat, a wysokość dofinansowania dla konkretnej rodziny będzie zależeć od tego, ile dzieci posiada. Ponadto, rząd chce także wprowadzić cenę maksymalną za 1 m2 nieruchomości, która ma również być punktem programu. Wszystkie te zmiany niewątpliwie wpłyną na rynek nieruchomości w Polsce.
Bez formalności, czyli dom do 70 m2
Jednym z założeń Polskiego Ładu, który może mieć niebagatelny wpływ na rynek nieruchomości w Polsce jest fakt, że dom jednorodzinny, którego powierzchnia zabudowy nie przekroczy 70m2 będziemy mogli postawić bez zezwolenia, a jedynie poprzez zgłoszenie budowy. Tutaj również jest kilka “ale”. Dom będzie musiał mieć płaski dach, ale także będzie mógł mieć w części do wykorzystania poddasze.
Pamiętajmy jednak, że na każdy obszarze miasta, jak i gminy obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a każda budowa musi być z nim zgodna. Znajdziemy w nim nie tylko to, do jakiej budowy działka może być przeznaczona, ale również określone zasady usytuowania obiektów, kształt i wysokość ich dachów, kubaturę, czy kolorystykę elewacji.
Co za tym idzie – aby program z powodzeniem wszedł w życie, konieczne jest wprowadzenie wcześniejszych zmian w prawie budowlanym oraz ustawie, które dotyczy planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Stworzenie Społecznej Agencji Najmu
Kolejnym z punktów znajdujących się w Polskim Ładzie, który może mieć niemały wpływ na rynek nieruchomości w Polsce jest powstanie Społecznej Agencji Najmu. Mają być to instytucje, które zapewnią bezpieczny najem oraz niski czynsz. Dzięki długoterminowym umowom, deklaracjom terminowego uiszczenia czynszu, a także utrzymania mieszkań w dobrym stanie technicznym oraz zwolnienia z podatku VAT dla właścicieli, instytucja będzie w stanie pozyskać mieszkanie w znacznie niższej cenie. Lokatorzy kwalifikujący się do programu będą wybierani przez gminy lub urzędy miasta. Co więcej, najemcy także otrzymają dopłatę do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.
Rynek nieruchomości w Polsce a reforma planowania przestrzennego
W opisie Polskiego Ładu znajduje się także zapowiedź reformy planowania oraz zagospodarowania przestrzennego. Wskazuje ona, że po roku 2025 każda gmina w Polsce będzie dysponowała ogólnym planem, związanym ze strategią rozwoju. Celem tego podpunktu w reformie ma być zapobieganie zabudowy terenów rolnych oraz leśnych.