Łazienka przeznaczona dla niepełnosprawnego powinna być specjalnie dopasowana do jego potrzeb. Aranżacja takiego wnętrza powinna uwzględniać szczególne wymagania osoby mającej trudności z samodzielnym poruszaniem się, by zapewnić jej maksymalne bezpieczeństwo i komfort – mówi specjalista z tanialazienka.com.
Remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej
Jak urządzić łazienkę przystosowaną do wymagań osoby niepełnosprawnej? Projekt powinien przede wszystkim uwzględniać potrzebne wyposażenie ułatwiające używanie łazienki.
Podczas gdy w łazience osoby niepełnosprawnej mogą znaleźć się normalna umywalka i lustro łazienkowe oraz toaleta, większy problem dotyczy odpowiedniej kabiny prysznicowej.
Czym powinny się wyróżniać odpowiednie kabiny prysznicowe dla osób niepełnosprawnych?
Jaka kabina prysznicowa dla osoby niepełnosprawnej?
Osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózku inwalidzkim, mają swoje szczególne wymagania. Właśnie dlatego kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych na wózku muszą umożliwiać łatwe i bezpieczne branie kąpieli.
Najczęściej wybór to kabiny prysznicowe dla niepełnosprawnych z siedziskiem oraz bez brodzika albo z ultra niskim brodzikiem. Przytwierdzane do ściany siedzisko pozwala na łatwe wzięcie prysznica po zejściu z wózka inwalidzkiego.
Kabina dla osoby niepełnosprawnej powinna posiadać również odpowiednie wymiary. Najczęściej stosowane są kabiny prysznicowe kwadratowe o wymiarach 80×80 cm, 90×90 cm, 100×100 cm oraz kabiny prostokątne, na przykład o wymiarach 80×100 cm.
Bardzo ważne są również odpowiednio szerokie drzwiczki, które pozwolą osobie niepełnosprawnej na łatwe wejście i wyjście z kabiny.
Dofinansowanie z PFRON na remont łazienki
Można otrzymać dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych na remont łazienki. Jest ono wypłacane przez PFRON. Dotacja na remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej ma na celu dostosowanie pomieszczenia do jej potrzeb, na przykład montaż specjalnego prysznica.
Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na remont łazienki? Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w lokalnym, Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Dotacja może być przeznaczona tylko na to wyposażenie, które jest niezbędne dla osoby niepełnosprawnej, czyli nie może dotyczyć wymiany kafelek na nowe. Konieczne jest także przygotowanie kosztorysu. Po zatwierdzeniu wszystkich dokumentów dochodzi do wypłaty środków.
Podsumowując, przystosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej to wygoda i bezpieczeństwo każdego dnia. Dodatkowo, dzięki specjalnemu dofinansowaniu można pokryć koszty zakupu odpowiedniego wyposażenia.