Aranżacja mieszkania od dewelopera

0
490

W Polsce ponad 90% kupujących mieszkania z rynku pierwotnego decyduje się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim. Za takim rozwiązaniem stoi przede wszystkim czynnik ekonomiczny, chociaż ewidentnie doraźny. Mieszkanie w stanie deweloperskim jest tańsze od takiego “pod klucz” o kilkadziesiąt tysięcy. Samodzielna aranżacja mieszkania od dewelopera najczęściej pochłania tę różnicę a nawet ją zwiększa. Wydaje się, że najważniejszym składnikiem tej decyzji jest czynnik czasu, który pozwala na spokojne dokończenie prac, często we własnym zakresie i na własnych warunkach.

Aranżacja mieszkania od dewelopera

Rynek mieszkaniowy pierwotny posługuje się terminem stan deweloperski mieszkania, chociaż tak naprawdę takie pojęcie nie istnieje w systemie prawnym, ani też w prawie budowlanym. Każdy deweloper ustala go indywidualnie na etapie umowy przedwstępnej z przyszłym lokatorem mieszkania. Umowa powinna zawierać szczegółowy opis stanu zaawansowania prac w momencie przekazania lokalu użytkownikowi. Warto dokładnie przeanalizować tę część umowy, która będzie podstawą do stworzenia kosztorysu prac wykończeniowych i tak naprawdę określi pełen koszt zakupu mieszkania.

Aranżacja mieszkania od dewelopera zaczyna się od przejęcia domu czy mieszania w stanie surowym, czyli w momencie, który zakłada: zakończenie prac związanych z ociepleniem obiektu, doprowadzeniem przyłączy oraz przygotowaniem do dalszych prac ścian i podłóg. W przypadku domu wolnostojącego stan surowy wiąże się dodatkowo z ociepleniem dachu, elewacji, osadzeniu rur spustowych oraz wykonaniu schodów, obejmuje również zakończenie prac przy drodze dojazdowej do posesji czy organizacji miejsc parkingowych.

Projekt aranżacji mieszkania w stanie deweloperskim

Aranżacja mieszkania od dewelopera polega na przygotowaniu projektu i realizacji prac wykończeniowych. Aby rozpocząć prace, przyszły właściciel mieszkania musi dokonać odbioru technicznego lokalu czy obiektu. Odbiór techniczny polega m.in. nas weryfikacji zobowiązań dewelopera, zawartych w umowie z użytkownikiem. Najczęściej stan deweloperski mieszkania obejmuje:

  • dokonanie wylewki podłogowej
  • nałożenie tynków zewnętrznych i wewnętrznych
  • montaż drzwi wejściowych
  • montaż okien wraz z parapetami
  • ściany przygotowane do malowania lub pomalowane białą farbą
  • montaż grzejników
  • wiodące instalacje: wodno-kanalizacyjna, wentylacyjna, grzewcza, elektryczna z wyprowadzeniem gniazdek i opcjonalnie z włącznikami światła

Podwyższony stan deweloperski mieszkania

Koszt prac wykończeniowych mieszkania trudno oszacować w sposób systemowy. Wszystko zależy od standardu, jaki użytkownik pragnie nadać swojemu mieszkaniu. Aranżacja mieszkania od dewelopera zależy również od wybranej opcji dla stanu deweloperskiego. Bardzo często deweloper, na etapie spisywania umowy przedwstępnej, oferuje kilka wariantów stanu przygotowania lokalu. Stosuje zwykle kilka opcji do wyboru, zmieniających oczywiście wartość zakupu obiektu. Deweloperzy stosują również wariant indywidualnych ustaleń co do zakresu prac poszerzających umowny stan mieszkania deweloperskiego lub ponoszących standard niektórych rozwiązań. Zwykle zakres prac ujęty jest jednak systemowo, tak by nie angażować nadmiernie i indywidualnie zasobów dewelopera.

Aranżacja mieszkania od dewelopera to etap budowy uzależniony całkowicie od możliwości finansowych oraz wizji przyszłego właściciela. Na rynku budowlanym funkcjonuje ogromna ilość firm specjalizujących się w kompleksowym zakresie tychże prac. To firmy przygotowane do wprowadzania szybkich zmian i realizujących zakres prac prowadzących do zdania lokalu pod klucz.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.