W jaki sposób należy układać gont bitumiczny? 

0
188

Dachówki bitumiczne są powszechnie stosowane na zachodzie Europy. W Polsce używa się ich od niedawna. Nic dziwnego, że wiele osób nie ma pojęcia jak należy montować gont bitumiczny w systemach dachowych. Poniższe rady powinny wyjaśnić, jak zrobić to bezbłędnie. 

Przygotowanie do pokrycia dachu 

Układanie dachówek to ostatni etap prac dekarskich. Przed jego wprowadzeniem trzeba przygotować podłoże i sprawdzić jakość gontów. Każda pojedyncza sztuka powinna być jednorodna z innymi, kolor i posypka dachówek mogą się różnić tylko nieznacznie. Do pokrycia niezbędne będą narzędzia: młotek, nóż dekarski, przybory do oznaczania i mierzenia połaci. Mocowanie dachówek odbywa się przy pomocy specjalnych gwoździ, które ocynkowano i zabezpieczono przed wilgocią. We wstępnym pokryciu używa się papy podkładowej, która będzie służyła do izolacji dachu. Podłoże dachu powinno być stabilne a jego grubość jest ściśle związana z rozstawem krokwi dachowych.

Zabezpieczanie otworów wentylacyjnych 

Wentylacja jest elementem, który pozwala na odparowanie wilgoci i tym samym zwiększa żywotność dachu. Aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza zostawia się otwory pomiędzy warstwą termoizolacji a deskowaniem. Te szczeliny zabezpiecza się przed insektami i małymi gryzoniami za pomocą siatki izolacyjnej.

Zasady mocowania gontu bitumicznego 

Gont montuje się przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Temperatura musi być wyższa niż 5 stopni Celsjusza. W niższych temperaturach trudno jest podgrzewać lepką powierzchnię gontu. Instalacja pojedynczej dachówki wymaga użycia 4 gwoździ dekarskich. Jeśli dach jest bardziej stromy (60 stopni) ilość gwoździ zwiększa się do 6 sztuk. Gwoździe wbija się około 2-3 cm powyżej środka wcięć pomiędzy modułami dachówki. Najbardziej wiarygodne informacje na temat danego typu gontu można znaleźć w instrukcji, którą podaje producent dachówki. Po przybiciu gontu stosuje się kilka rodzajów kleju, które zwiększają szczelność pokryć dachowych.

Więcej na temat montażu gontów bitumicznych na http://fachowydekarz.pl/zasady-montazu-gontow-bitumicznych/