Remont dachu – o czym warto wiedzieć?

0
154

Niestety dach jest tym, elementem, który co jakiś czas wymaga przeglądów i remontów. Jest to kwestia dotycząca estetyki oraz przede wszystkim bezpieczeństwa. Niesprawny dach to zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku. Poza tym, obiekt z niesprawnym dachem jest narażony na pojawienie się wilgoci, która jak wiadomo może przysporzyć wiele nieprzyjemności.

Z jakich powodów przeprowadzany jest remont dachu?

Tak jak z wszystkim łatwiej zapobiegać niż leczyć dlatego warto mieć to na uwadze, że regularne przeglądy zwiększają żywotność dachu. Częste i zarazem poważne problemy związane z dachem do przeciekanie, zniszczona połać dachu, uszkodzenia mechaniczne (spowodowane wiatrem, gradem itd.), zagrzybione poszycie dachu lub problemy z zagnieżdżonymi w dachu owadami. Jak widać spektrum problemów potrafi być znacznie szersze niż samo naturalne starzenie się materiałów. Czasami nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że dach wymaga szybkiej interwencji. Poza powyższymi sytuacjami czasami remont jest wykonywany po prostu ze względów czysto estetycznych. Nowa dachówka często jest zakładana razem ze zmianą elewacji.

Remont dachu – o czym warto pamiętać?

Warto sprawdzić, czy zakres w jakim będzie wykonywany remont dachu nie wymaga uzyskania pozwolenia na przeprowadzenie prac budowlanych.

Po drugie, warto zastanowić się w jakim zakresie konieczne jest wykonanie remontu. Nie zawsze jedynym rozwiązaniem jest wymiana całego dachu. Czasami jednak dokonywanie drobnych poprawek mija się z celem (np. gdy mamy do czynienia z wilgocią i zagrzybieniem). Dlatego poprawna diagnoza problemu i wybranie optymalnego rozwiązania na zasadzie stosunku efektu do poniesionych nakładów inwestycyjnych jest kluczem.

Po trzecie, trzeba porównać ceny wykonania zadania przez różne firmy dekarskie. Ceny usług mogą się sporo różnić. Warto mieć to na uwadze i porównać różne rozwiązania. Warto po prostu trochę się zorientować na rynku. Najlepiej porozmawiać z kilkoma różnymi fachowcami. Dobrym wstępem przygotowującym do rozmów z dekarzami oraz sklepami oferującymi produkty dekarskie może być poczytanie branżowych blogów np. https://stylowyporadnik.pl/