Oczyszczanie ziemi budowlanej z zanieczyszczeń.

0
206

Skutecznie oczyszczanie ziemi budowlanej z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń to jeden z ważniejszych elementów podczas prac związanych z wykańczaniem obejścia nowo budowanych domów jednorodzinnych. Najczęściej w takich przypadkach, wykorzystuje się ziemię pozyskaną podczas realizacji wykopów pod fundamenty. Ziemia ta, zostaje zdjęta aż do warstw piasku i gliny, i odłożona na bok. Kiedy budowa już dobiegnie końca, pod ręką znajdują się stosunkowo spora ilość humusu, który po odpowiednim oczyszczeniu, będzie idealnie sprawdzać się do prac związanych z wykańczaniem obejścia domu i ogrodu. Kluczowe tutaj będzie jednakże efektywne oczyszczanie ziemi budowlanej, zanim zostanie ona wykorzystana do tego typu zastosowań.

Jak zrealizować oczyszczanie ziemi budowlanej w najbardziej efektywny sposób?

Dotychczas, zdecydowanie najczęściej, oczyszczanie ziemi budowlanej, było realizowane poprzez zastosowanie przesiewaczy bębnowych. Tego typu rozwiązanie, charakteryzuje się stosunkowo sporym poziomem skuteczności, aczkolwiek ma także jedną, zasadniczą wadę. Otóż w tym przypadku, trzeba najpierw ziemię załadować do przesiewacza, a następnie ją stamtąd odebrać. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się być łyżka przesiewająca montowana na koparce w miejsce klasycznej łyżki. Dzięki temu, przesiewanie ziemi może być realizowane niejako w biegu. Wystarczy nabrać ziemię z kupki na łyżkę a następnie uruchomić mechanizm przesiewacza. Można to zrobić już w miejscu, gdzie przesiana ziemia ma być wykorzystana. W łyżce pozostaną wszelkie zanieczyszczenia takie, jak kamienie, większe korzenie. Pod spodem zaś będzie spadać rozdrobniona i przesiana ziemia.

Jednym słowem, można powiedzieć, iż oczyszczanie ziemi budowlanej z wykorzystaniem łyżki przesiewającej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej skutecznym i efektywniejszym. Pozwala na sprawniejsze i szybsze oczyszczenie humusu przed jego zastosowaniem do wyrównania terenu w ogrodzie i obejściu domu.

Zakup odpowiedniej łyżki przesiewającej.

Aby jednak oczyszczanie ziemi budowlanej w tym przypadku było możliwe, koniecznością jest zakup odpowiedniej łyżki przesiewającej. Warto tutaj z góry podkreślić, iż tego typu łyżka do ziemi powinna być bardzo precyzyjnie dopasowana do rodzaju maszyny, na której będzie wykorzystywana. Chodzi tutaj głównie o kwestie techniczne. Nie możemy bowiem zamontować nazbyt dużej łyżki do małych koparek. Nie będą one w stanie skutecznie ich obsłużyć. Poza tym, praca z nadmiernie dużą łyżką będzie prowadzić do nadmiernego obciążania ramienia koparki, a w efekcie do zbyt szybkiego zużycia się.

Podsumowanie

Musimy więc pamiętać przede wszystkim o tym, iż oczyszczanie ziemi budowlanej, przy wykorzystaniu łyżki przesiewającej do ziemi, jest rozwiązaniem bardzo skutecznym. Trzeba jednakże pamiętać o tym, aby łyżka taka, była zawsze precyzyjnie dopasowana do modelu i gabarytów koparki, na której będzie zamontowana. W przeciwnym bowiem razie, możemy bardzo łatwo doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia się poszczególnych elementów naszej koparki.