Jak zadbać o kondycję klimatyzacji, by służyła przez długie lata?

0
198

Klimatyzacja to przydatne urządzenie zarówno w przestrzeni prywatnej i publicznej. Pozawala zaznać wytchnienia w upalne dni. Obecnie systemy klimatyzacji można znaleźć przede wszystkim w wielu miejscach publicznych takich jak biura, lokale gastronomiczne, sklepy lub  w komunikacji miejskiej. Dzięki rozwojowi technologii, klimatyzacja stała się bardziej dostępna, ponieważ nie jest już tak kosztowna. Jednak warto pamiętać, że korzystanie z klimatyzacji wiąże się z koniecznością regularnego serwisu urządzenia. 

Samoświadomość – jak dbać o klimatyzację samodzielnie? 

Klimatyzacja, jak każde urządzenie elektroniczne może się popsuć. To złożony system, o który trzeba dbać. Część konserwacji możemy i powinniśmy wykonywać samodzielnie. Jednak nie powinniśmy próbować wprowadzać żadnych modyfikacji czy napraw samemu – może to być niebezpieczne, a poza tym może unieważnić gwarancję. 

Sercem każdej klimatyzacji są filtry, które zatrzymują zabrudzenia i drobnoustroje z powietrza. Dzięki temu wtłaczane do pomieszczeń powietrze jest czyste i chłodne. Filtry należy wymieniać zgodnie z rozporządzeniem producenta lub informacją podaną przy montażu. Z kolei w krótszej perspektywie czasu, należy je czyścić. Wystarczy raz na dwa tygodnie przetrzeć sprzęt i oczyścić filtry z załogów brudu i bakterii. 

Przeglądy serwisowe – regularna kontrola

Poza własnoręcznym dbaniem o klimatyzację należy pamiętać, jak ważny jest serwis klimatyzacji. Samodzielnie nie sprawdzimy, czy mechanizmy sprzętu działają poprawnie (w każdym razie nie powinniśmy tego robić). Profesjonalista sprawdzi działanie układu elektronicznego i chłodniczego, szczelność mocowań i izolacji. To pomoże uniknąć zwarć i poważnych uszkodzeń lub wykryć je przed czasem. Dodatkowo, w trakcie serwisu klimatyzacja zostanie dokładniej oczyszczona.

Dbanie o stan klimatyzacji jest ważne, ponieważ troska o kondycję i czystość sprzętu może przedłużyć jego życie. Poza tym, sprzęt bez nadzoru i sprawdzania może stanowić zagrożenie, którego można łatwo uniknąć z pomocą serwisowania.  Kontrolę klimatyzacji zaleca się, co pół roku.