Jak wybrać balustrady i zapewnić sobie bezpieczeństwo?

0
167

W niniejszym artykule przestawiamy jakie rodzaje balustrad wyróżniamy oraz krótko opisujemy jak zamontować słupki balustradowe.

JAKIE BALUSTRADY WYRÓŻNIAMY?

Konstrukcje możemy montować na balkonach i tarasach. Materiał powinien być odporny na czynniki atmosferyczne, jak i bardzo bezpieczny, nikt przecież nie chce upadku z dużej wysokości. Warto poznać kilka materiałów, które będą spełniać nasze oczekiwania:

  • Stal nierdzewna – Minimalistyczny wygląd, świetnie pasuje do nowoczesnych domów. Odporna na korozje i bardzo wytrzymała.
  • Zwykła czarna stal – dużo tańsza opcja, niż wyżej wymieniona „nierdzewka”, ze względu na to, że nie posiada właściwości antykorozyjnych i jest, też mniej wytrzymała. Do wielu przemawia właśnie cena tej balustrady.
  • Szkło – W ostatnich latach bardzo modna alternatywa. Powstaje coraz więcej udoskonalonych szklanych balustrad, czy to przez dużo mocniejsze szkło, wtapianie specjalnej folii, aby zwiększyć wytrzymałość i odporność na uderzenia. Jest to bardzo estetyczna i ekskluzywnie wyglądająca barierka.
  • Balustrada z lin stalowych lub drewnianych – innowacyjny wygląd tej konstrukcji, dzięki której poręcze schodów nie istnieje. Prezentuję się bardzo ładnie z drewnianymi schodami.

JAK PROFESJONALNIE ZAMONTOWAĆ BARIERKI?

Montaż, czyli bardzo ważna rzecz, ponieważ chodzi tu o nasze bezpieczeństwo, które powinno być na najwyższym poziomie. Przedstawię wam kroki, które obowiązkowo każdy, kto zastanawia, się nad samodzielnym zamontowaniem balustrad musi spełnić:

  1. Dokładne rozmieszczenie słupków balustrady.
  2. W zaznaczonych miejscach wywiercenie otworu na ok. 10 cm (przeważnie używa się wiertła do betonu).
  3. Otwory należy oczyścić i wlać do nich bardzo twardy materiał. Najlepiej sprawdzi się tu żywica poliestrowa.
  4. Teraz należy włożyć kotwy do żywicy, montujemy marki do podłoża.
  5. Słupki balustrady montujemy do kotew.
  6. Należy zrobić hydroizolacje między słupek a elementy kotwiące.

Wybór balustrad na rynku jest ogromny, należy kierować się bezpieczeństwem i estetką. Barierki nie tylko odciążają konstrukcje i chronią osobę, która je użytkuje, ale należy też dobrać barierki pod wystrój wnętrza własnego domy, czy też rodzaj elewacji.