Dlaczego prawidłowo zaprojektowana wentylacja jest bardzo ważna?

0
201

Wiele osób przymierzając się do budowy domu jednorodzinnego instalacje wentylacyjną traktuje jako coś co nie wymaga zbyt wiele uwagi. Prawo wymaga od właścicieli domów jednorodzinnych wyposażenie budynku w instalacje wentylacyjną. Tym samym wentylacja wydaje się czymś oczywistym co nie wymaga zbyt wiele uwagi. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Wentylacja ma kluczowe znacznie dla zdrowia domowników oraz kondycji budynku.

Nowoczesne budownictwo wymaga przemyślanego systemu wentylacyjnego

Celem niemal każdego budynku jest dążenie do jak najlepszej izolacji i unikanie strat ciepła. Czym budynek ma lepszą izolację tym lepsza jest ekonomiczność dotycząca ogrzewania. Nowoczesne budownictwo naciska na mocne parametry izolacyjne, to z kolei przekłada się na bardzo dużą szczelność, która ogranicza dostęp świeżego powietrza.

Z jakich elementów składa się nowoczesny system wentylacyjny?

Przykładowy kompletny system wentylacyjny składa się z wentylatora, pustaków wentylacyjnych, elementów wywiewnych (kratek regulujących strumień powietrza) oraz nawiewników powietrza. Dobrze, gdy cały system jest zintegrowany ze zdalnym sterownikiem, który pozwala na wygodne, w pełni zdalne sterowanie systemem.

Wentylacja ma wpływ na zdrowie domowników oraz utrzymanie budynku w dobre kondycji

Wentylacje w domu można porównać do płuc, które są potrzebne budynkowi by oddychać. Wentylacja zapewnia nie tylko komfort mieszkańcom, ale także jest jednym z istotnych elementów wpływających na zachowanie budynku w dobrym stanie technicznym przez długie lata. Odpowiednia wentylacja chroni mury przed wilgocią i pleśnią. W budynkach, w których cyrkulacja kuleje pojawia się zaczernienie na ścianach oraz zapach stęchlizny. To z kolei ma bezpośredni wpływ na zdrowie – głównie w zakresie rozwoju chorób górnych dróg oddechowych. Budynek zajęty przez wilgoć bardzo mocno traci na wartości i jest trudny do odwilgocenia. Dlatego odpowiednie kominy wentylacyjne są czymś co można uznać za bardzo ważny element projektowania niemal każdego budynku.