Czy ławy kominiarskie są konieczne?

0
490

Większość domów jednorodzinnych dysponuje kominem. Taki stan rzeczy wymusza regularne wizyty firmy kominiarskiej. Taka wizyta w większości przypadków wymaga poruszania się po dachu. Aby przemieszczanie po połaci dachowej można było uznać za bezpieczne, powszechnie stosuje się ławy kominiarskie. Co ważne, z ław kominiarskich korzysta się znacznie częściej niż tylko w przypadku wizyt kominiarza – warto o tym pamiętać. W tym artykule opisujemy czym dokładnie są ławy kominiarskie i kiedy należy je stosować. 

Po pierwsze, z takich elementów jak ławy komunikacyjne wbrew pozorom korzysta znacznie więcej osób niż tylko kominiarze. Prace serwisowe, prace dekarskie, naprawa anteny lub umycie okna dachowego – to tylko niektóre przykłady w których zdecydowanie pomocne są elementy komunikacyjne zamontowane na dachu. Jaki z tego płynie wniosek? Jednoznaczny – elementy komunikacyjne są rekomendowane nawet wtedy gdy nie mamy komina. 

Jakie elementy komunikacyjne oferują producenci pokryć dachowych? Mowa między innymi o stopniach i ławach komunikacyjnych oraz drabinach (drabiny są montowane na elewacji oraz bezpośrednio na dachu). 

Czym są ławy kominiarskie?

Ława kominiarska to wąska kratka lub deska montowana na połaci dachowej. Ławy kominiarskie mogą być montowane prostopadle lub równolegle. 

Kiedy należy stosować ławy kominiarskie? 

Odpowiedź na to pytanie jest w dużej mierze podana powyżej. Ławy kominiarskie sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach często kompletnie nie związanych z usługami kominiarskimi. Inwestycja w elementy komunikacyjne to inwestycja w bezpieczeństwo. Uważa się że połacie dachu o spadku większym niż 15 stopni są ryzykowne. Poza kwestiami bezpieczeństwa dochodzi kwestia zabezpieczenia dachówek. Chodzenie po połaci dachu może powodować ryzyko pojawienia się uszkodzeń mechnicznych w postaci wgnieceń. 

Montaż ławy kominiarskiej jest dodatkowym kosztem jednak z reguły nie ma istotnego wpływu na koszt robocizny dachu