Czy instalacja fotowoltaiczna może być postawiona na gruncie, czy tylko na dachu?

0
288

Częste pytanie dotyczące instalacji fotowoltaicznych dotyczy tego, czy można zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie? To pytanie łączy się z drugim pytaniem – jakie są plusy i minusy fotowoltaiki na dachu? Sprawdźmy.

Fotowolatika na dachu – plusy i minusy

Przede wszystkim montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga odpowiednio nachylonej powierzchni względem padających promieni słonecznych. Najlepiej gdy nachylenie wynosi około 40 stopni. Oczywiście nie jest to bezwzględnym wymogiem, jednak prawidłowe nachylenie potrafi podnieść efektywność instalacji dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę. Co ciekawe, nachylenie jest to jeden z głównych czynników jaki przemawia za tym żeby montować panele fotowoltaiczne na dachu (oczywiście jeśli mowa o dachu spadzistym a nie płaskim). Kolejną zaletą wybrania dachu jest, to że panele umieszczone w tym miejscu praktycznie nie ingerując w przestrzeń mieszkalną i nie zabierają miejsca na gruncie działki.

Położenie paneli na dachu ma swoje plusy, w związku z czym muszą być też pewne minusy. Z reguły problemy dotyczą umiejscowienia dachu oraz wytrzymałości. Jeśli dach jest umiejscowiony w zacienionym miejscu to może to być znaczącą przeszkodą w osiągnięciu odpowiedniej efektywności. Czasami problemem jest też wytrzymałość dachu. Cały zestaw paneli fotowoltaicznych potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów co oznacza, że czasami wysoce rekomendowane może się okazać wzmocnienie konstrukcji dachu co wiąże się z pewnymi kosztami.

Fotowoltaika na gruncie – czy istnieje taka możliwość?

Panele fotowoltaiczne montowane na gruncie z reguły wymagają odpowiedniej konstrukcji wspornej, które je utrzymają przez wiele lat. Poza tym, trzeba zadbać o to żeby w sąsiedztwie paneli nie było wysokich drzew oraz innych przeszkód, które mogłyby powodować cień.

Wbrew pozorom nie ma większego problemu z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Wiele firm oferuje taką możliwość (np. https://solart-pv.pl/). Z reguły decydujemy się na instalacje na gruncie, gdy powierzchnia lub umiejscowienie dachu nie pozwala na swobodne położenie paneli lub gdy ze względów estetycznych panele nie pasują wizualnie do naszego budynku.